Relațiile Țării Moldovei cu așezămintele ortodoxe din străinătate, subiectul unei apariții editoriale. Mitropolia Basarabiei apreciază contribuția notabilă a Părintelui Maxim Melinti în studierea trecutului religios

Evenimentul de lansare a cărții „Relațiile Țării Moldovei cu așezămintele ortodoxe din străinătate (sfârșitul sec. al XIV-lea – sec. XVII-lea)” la Biblioteca Națională a Republicii Moldova, desfășurat pe 23 ianuarie 2023, a constituit nu doar un eveniment solemn, ci și un moment cultural important în care Părintele Maxim Melinti, unul dintre semnatarii acestei lucrări, s-a evidențiat ca membru activ și de prestigiu al comunității de clerici intelectuali din cadrul Mitropoliei Basarabiei, recent aderat la Patriarhia Română.

Această lucrare științifică de amploare, care a primit sprijin financiar din partea Ministerului Culturii, reprezintă nu doar o contribuție la studierea istoriei creștinismului, dar și o evidență a eforturilor depuse pentru a pune în lumină patrimoniul cultural și spiritual al românilor din zonă. Monografia a fost tipărită de Editura Lexon-Prim, cu contribuția financiară a Ministerului Culturii Republicii Moldova, în conformitate cu decizia Comisiei de selecție pentru editarea cărții naționale.

Directorul Bibliotecii Naționale, Elena Pintilei, a subliniat importanța cărții ca o resursă fundamentată pentru studierea istoriei creștinismului, a istoriei Țării Moldovei și chiar a Europei.

Profesorul de istorie Viorel Bolduma, coautor al cărții, a detaliat subiectul cercetării, evidențiind relațiile Țării Moldovei cu Patriarhiile Apostolice, mănăstirile athonite, Frăția ortodoxă din Lvov și Centrul Ortodox de la Kiev. Cartea, însoțită de imagini color, inclusiv de la Muntele Athos, reprezintă un material complex, bogat în informații și relevanță istorică.

Părintele Maxim Melinti, pe lângă calitatea sa de doctor în istorie, este și preot paroh al Bisericii „Acoperământul Maicii Domnului” din localitatea Ghidighici. Părintele a explicat că lucrarea oferă o perspectivă amplă asupra rolului spiritualității în Moldova medievală și a relațiilor acesteia cu alte țări ortodoxe. Structura cărții, cu introducere, trei capitole, anexe și bibliografie, o face accesibilă și atrăgătoare pentru istorici, profesori, studenți și orice persoană interesată de istoria spirituală a poporului român.

Academicianul Andrei Eșanu a subliniat că lucrarea va stârni interesul tinerilor cercetători pentru studiul istoriei centrelor ecleziastice din perioada medievală, punând în evidență contribuția valoroasă adusă de Părintele Maxim Melinti și dl. Viorel Bolduma la cunoașterea și promovarea patrimoniului cultural și spiritual românesc. „Relațiile Țării Moldovei cu așezămintele ortodoxe din străinătate” se bucură de sprijinul Ministerului Culturii și reprezintă un punct de referință în peisajul cultural și istoric al Republicii Moldova.

Credit foto: Moldpres & Biblioteca Națională