Ultimele știri

ÎPS Petru: „Nu averea îţi garantează un loc în sânurile lui Avraam, ci smerenia şi toate virtuţile creştine”.

În data de 13 noiembrie curent, în Duminica a XXII-a după Cincizecime (pomenirea Sf. Ap. Apelie, Stahie, Urban şi Narcis), Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, însoţit de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ioan Teologul din Chişinău”.

După săvârşirea Sfintei Liturghii Înaltpreasfinţitul Părinte Petru, în cuvântul său de învăţătura, s-a referit la pericopa evanghelică a duminicii (Pilda bogatului nemilostiv şi a săracului Lazăr), în care a ţinut să precizeze: „Evanghelia de astăzi ne expune nişte adevăruri fundamentale despre legătura ce există între viaţă pamântească a omului şi viaţa de dincolo de mormânt a sufletului său. Ea ne arată că sufletul omului, după ce se desparte de trup, merge fie în comuniunea drepţilor şi a sfinţilor, în sânurile lui Avraam, fie în nefericita existenţă a iadului. Această precizare este deosebit de importantă, deoarece ea ne arată valoarea unică a vieţii noastre pământeşti. Chiar dacă viaţa omului aici pe pământ este una trecătoare, de ea depinde viaţa netrecătoare a sufletului după moarte. Chiar dacă a fost în această viaţă plin de avuţii, bogatul din Evanghelie nu are nume (cel puţin nu i se dă), pe când săracul cel smerit are un nume, vrednic de pomenire, Lazăr”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img