Ultimele știri

Anunț: Protopopiatul Chișinău organizează Festivalul „Pe Născătoarea de Dumnezeu în limba noastră să o mărim!”

Cu Înalta binecuvântare a Înaltpreasfințitului Părinte PETRU, Arhiepiscop al Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, vă invităm cu căldură să luați parte la Festivalul „Pe Născătoarea de Dumnezeu în limba noastră să o mărim!”, ediția I. Acest eveniment cultural va avea loc pe data de 31 August 2023, începând cu ora 12:00, în minunatul cadru al Parcului public „Alunelul” din inima Chișinăului.

Organizat de Protopopiatul Chișinău în strânsă colaborare cu Primăria municipiului Chișinău și Pretura sectorului Buiucani, acest festival aduce împreună cultura, spiritualitatea și muzica pentru a sărbători Zilei Limbii Române.

Printre invitații de seamă care vor încânta publicul se numără:

  • Corala academică „Gavriil Musicescu” a Mitropoliei Basarabiei;
  • Corala „Bazil Anastasescu” din Târgu Neamț, România;
  • Surorile Osoianu;
  • Ion Rață.

Această zi va fi o oportunitate unică de a experimenta o atmosferă îmbogățită de sunetul muzicii și devoțiunea duhovnicească. Într-un cadru care celebrează limba și credința, festivalul dorește să aducă împreună oamenii pentru a împărtăși bucuria și armonia aduse de artă și cult.

Nu ratați această ocazie de a vă îmbogăți sufletul, într-o zi de sărbătoare dedicată valorilor noastre fundamentale.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img