Ultimele știri

Vinerea Mare la „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din oraşul Ialoveni

La 29 aprilie 2016, în Vinerea Mare, PS Antonie de Orhei, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Denia Prohodului Domnului la biserica „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din oraşul Ialoveni (preot paroh Mihail Tătaru).

După Sfânta Slujbă, PS Antonie s-a referit la semnificaţia zilelor Săptămânii Mari, la cele şapte cuvinte rostite de către Mântuitorului Iisus Hristos pe Cruce şi la folosul adus omenirii prin acceptarea de către Mântuitorul a Patimilor şi a Răstignirii pe Cruce.

Părintele Mihail i-a mulţumit PS Antonie pentru dragostea de a se ruga împreună cu credincioşii care frecventează biserica „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din oraşul Ialoveni, specificând că, „este pentru prima dată când la Denia Prohodului Domnului a fost prezent un ierarh”. Părintele Mihail l-a invitat pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să mai vină la Ialoveni şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img