Ultimele știri

Un nou slujitor al altarului hirotonit în cadrul Arhiepiscopiei Chișinăului

În data de 28 iulie 2019, în Duminica a șasea după Rusalii, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Părinte Mitropolit Petru a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în parohia Sf. M. Mc. Dimitrie din localitatea Florițoaia Veche, raionul Ungheni(paroh PC Prot. Andrian Agapii).

Slujba a fost una deosebită datorită unui sobor de clerici de pe ambele maluri ale Prutului. Dintre oaspeții de vază putem menționa pe PCuv. Părinte arhimandrit Arsenie Butnaru, stareţul Mănăstirii Vlădiceni.

În cadrul Sfintei Liturghii, cucernicul diacon al parohiei, Costin Florin – Gabriel a fost hirotonit preot, pe seama parohiei sus-menționate.

Părintele paroh Andrian, a mulțumit Înaltului Ierarh al Mitropoliei Basarabiei pentru prezență și binecuvântare arhierească, invitându-l în mijlocul comunității lor și cu alte ocazii.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img