Înaltpreasfințitul Părinte PETRU, Mitropolitul Basarabiei, participă la ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române

Aula Magna „Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei din București a fost gazda unei importante ședințe de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, desfășurată ieri, pe data de 25 octombrie, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel. La acest eveniment de mare semnificație, a participat și Înaltpreasfințitul Părinte PETRU, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor.

Această ședință a Sfântului Sinod a adunat într-un dialog teologic și administrativ fructuos ierarhii din întreaga țară și diaspora românească și a avut ca scop dezbaterea mai multor subiecte importante în contextul bisericesc, liturgic și administrativ. În deschiderea evenimentului, slujba de Te Deum a fost săvârșită de Preasfințitul Părinte Nectarie de Bretania, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale, în Sala „Europa Christiana” a Palatului Patriarhiei.

În cea de-a doua parte a ședinței, ierarhii membri ai Sfântului Sinod s-au organizat în comisiile sinodale pentru elaborarea referatelor cu privire la diferite tematici alocate fiecărei comisii. Aceste tematici au inclus aspecte pastorale, monahale, sociale, teologice, liturgice, didactice, canonic-juridice, disciplinare, dar și relații externe, interortodoxe, intercreștine și interreligioase.

Unul dintre subiectele majore discutate în cadrul ședinței a fost propunerea venită din partea Episcopiei Basarabiei de Sud, subordonată Mitropoliei Basarabiei, avizată de Sinodul mitropolitan al Mitropoliei Basarabiei, privind canonizarea Protosinghelului Iraclie Flocea (11 mai 1893 – 16 august 1964). Protosinghelul Iraclie a fost un slujitor dedicat al Bisericii Ortodoxe Române, cunoscut pentru viața sa sfântă, pentru lucrarea misionară, dar și pentru mărturisirea credinței în perioade dificile, cum ar fi timpul regimului comunist.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a constatat viața sfântă și mărturisirea exemplară a Cuviosului Iraclie Flocea și a aprobat continuarea documentării canonizării acestui slujitor al Bisericii. Mai mult, icoana și proiectele slujbelor în cinstea Cuviosului Iraclie au fost acceptate pentru a fi finalizate. Data canonizării va fi stabilită ulterior, dar se anticipează că acest eveniment important va avea loc în viitorul apropiat.

Această ședință a Sfântului Sinod a fost o ocazie de discuție și luare de decizii privind multiplele aspecte ce privesc viața și misiunea Bisericii Ortodoxe Române în întreaga lume. Înaltpreasfințitul Părinte PETRU a fost prezent și a participat activ la această întâlnire, aducând contribuția sa în dezbaterile teologice și administrative ale Sfântului Sinod.

Astfel, ședința de lucru a Sfântului Sinod a reflectat angajamentul și misiunea Bisericii Ortodoxe Române de a răspunde necesităților spirituale și duhovnicești ale credincioșilor români de pretutindeni, precum și de a recunoaște slujitorii Bisericii care au mărturisit credința statornică, așa cum a făcut Cuviosul Iraclie Flocea.

Credit foto: Ziarul Lumina.