Ultimele știri

VIDEO: Dublă Bună Vestire la Mănăstirea Sihăstria Putnei – hram și comuniunea sfinților

Ziua de 25 martie 2024, când Biserica Ortodoxă a sărbătorit Praznicul împărătesc al Bunei Vestiri, a reprezintat un moment de înaltă emoție pentru obștea Mănăstirii Sihăstria Putnei, întrucât a fost hramul istoric al acestui locaș monahal.

Luminișul în care încă de la jumătatea mileniului trecut s-au retras numeroși pustnici iubitori de isihie pentru a se îndepărta de lume și a-și închina viața întru totul lui Dumnezeu, a strălucit în aceste ultime zile ale Mărțișorului prin multitudinea rugăciunilor înălțate de viețuitori, cât și de cei care îndrăgesc această mănăstire.

Toți cei ce au trecut pragul vechii bisericuțe „Buna Vestire” s-au împărtășit din harul întâlnirii cu Sfinții Pantelimon și Modest, prin închinarea la părticele din cinstitele lor moaște, aduse din Grecia special pentru acest moment deosebit în calendarul liturgic, dar și istoric al așezământului ascuns între Obcinile Bucovinei.

Sursă video: Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img