Ultimele știri

PS Antonie: „Păcatul îmbolnăveşte sufletul şi trupul, iar pocăinţa aduce vindecare”

Duminică, 12 martie 2017, PS Antonie de Orhei, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunităţii „Sfântul Ierarh Grigore Palama” din Chişinău (paroh – PC preot consilier Nicolae Creţu).

După Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost înălţat un Te-Deum de mulţumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra părintelui paroh, a familiei sale şi a comunităţii „Sfântul Ierarh Grigore Palama”.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la Evanghelia din Duminica a doua din Sfântul şi Mare Post al Sfintelor Paşti, la viaţa şi învăţătura Sfântului Grigore Palama şi la activitatea părintelui Nicolae. Vorbind despre suferinţa sufletului şi a trupului, PS Antonie, între altele, a spus: „Vedem din Evanghelia de astăzi că există o legătură între păcat şi boală. Înainte de-al vindeca pe slăbănog, Mântuitorul îi iartă mai întâi păcatele, apoi îi spune să-şi ia patul său şi să meargă la casa sa. Întâi îi vindecă sufletul, apoi trupul. Vedem că există o legătură şi între suferinţa sufletului şi cea a trupului. Suferinţa fizică a acestui slăbănog era consecinţa păcatele sale. Când se îmbolnăveşte sufletul, suferă şi trupul. Sufletul, însă, îl putem vindeca în Taina Spovedaniei. Însănătoşirea sufletului, aduce însănătoşirea trupului. Altfel spus, păcatul îmbolnăveşte sufletul şi trupul, iar pocăinţa aduce vindecare”. „Suntem în perioada Sfântului şi Marelui Post al Sfintelor Paşti şi avem datoria să folosim această perioadă pentru a ne însănătoşi sufletele noastre în Taina Sfintei Spovedanii. Să ne apropiem de Sfânta Înviere împăcaţi cu Dumnezeu şi însănătoşiţi sufleteşte”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie a vorbit şi despre activitatea pastoral-misionară a părintelui Nicolae, care se osteneşte exemplar atât în parohie, cât şi în cadrul Sectorului pentru probleme pastorale, misionare şi de asistenţă socială al Mitropoliei Basarabiei. Preasfinţia Sa a menţionat şi implicarea rodnică în activitatea misionară a parohiei a doamnei preotese Anastasia Creţu, care a format Asociaţia Obştească pentru Familie şi Comunitate, care are ca scop creşterea duhovnicească a membrilor parohiei „Sfântul Ierarh Grigore Palama” prin organizarea diferitor activităţi cultural-religioase.

PS Antonie a felicitat întreaga comunitate cu ocazia prăznuirii patronului spiritual, dorindu-le creştinilor sănătate, linişte sufletească şi mântuire.

Un cuvânt către cei prezenţi a adresat şi dna Tatiana Piterschii, directoarea Gimnaziului Teatral „Ion Luca Caragiale, gazda comunităţii „Sfântul Ierarh Grigore Palama”. Doamna directoare s-a referit la activitatea cu copii a părintelui Nicolae şi dnei preotese, menţionând hărnicia şi jertfa cu care se dedică acestei ocupaţii familia Creţu.

Părintele Nicolae a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, evidenţiind şi de data aceasta susţinerea pe care o are din partea doamnei preotese, a creştinilor care-i sunt alături şi înţelegerea pe care a găsit-o la conducerea Gimnaziului Teatral „Ion Luca Caragiale”.

Printre activităţile părintelui Nicolae amintim: Biblioteca, cu un număr de peste 400 de cărţi, Şcoala duminicală pentru copii şi Şcoala de catehizare pentru maturi, editarea buletinul parohial „Lumina Toborului” şi a ziarului pentru copii „Trepte spre cer”.

Istoric: Parohia „Sfântul Ierarh Grigore Palama” din Chişinău a fost înregistrată la Ministrul Justiţiei din R. Moldova pe data de 12 martie 2014. Mai bine de un an de zile comunitatea s-a rugat într-un spaţiu amenajat în holul fostei policlinici a fabricii Mezon, de pe strada Florilor № 32/2. Din data de 22 noiembrie 2015, comunitatea se roagă într-un paraclis amenajat la demisolul Gimnaziului Teatral „Ion Luca Caragiale” din strada Miron Costin № 19/7 (directoare dna Tatiana Piterschii). Hramul din acest an este al treilea hram sărbătorit de comunitatea „Sfântul Ierarh Grigore Palama”.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img