Ultimele știri

Preasfințitul VENIAMIN, Episcopul Basarabiei de Sud a sfințit Cimitirul de Onoare a Ostașilor Români din satul Mana, Orhei

Pe datade 23 octombrie 2020, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte PETRU, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarh al Plaiurilor, Preasfințitul VENIAMIN, Episcopul Basarabiei de Sud a binecuvântat și sfințit Cimitirul de Onoare a Ostașilor Români din satul Mana, raionul Orhei, inaugurat de Ambasada României în Republica Moldova, cu ocazia sărbătoririi Zilei Armatei Române.

La eveniment a participat Ambasadorul României în Republica Moldova – Excelența Sa, Domnul Daniel Ioniță, Domnul Alexandru Pânzari, Ministrul Apărării Republicii Moldova, atașații militari ai României și ai altor state în Republica Moldova, Domnul Dinu Țurcanu, Președintele Raionului Orhei dimpreună cu Primarul comunei Seliște – Andrei Gălesco și locuitori ai satului Mana.

După slujba de pomenire a celor 16 soldați români, înhumații la Mana și de sfințire a crucilor de pe morminte, Părintele Episcop VENIAMIN a rostit un cuvânt de omagiere a tuturor Eroilor Români ce și-au dat viața pentru eliberarea Basarabiei, pentru demnitatea și unitatea națională a Poporului Român. De asemenea, Ierarhul Mitropoliei Basarabiei a ținut să-i felicite pe militarii români cu ocazia Zilei Armatei Române, subliniind că „atât Biserica Ortodoxă, cât și Armata – două instituții ce se bucură de încrederea oamenilor de pe ambele maluri ale Prutului, au știut să stea de pază în fața multor provocări și să păstreze valorile spirituale și identitare ale românilor”.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img