Ultimele știri

ÎPS Părinte Mitropolit Petru al Basarabiei, în vizită pastorală la Parohia românească „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Soroca.

Icoana Maicii Domnului Paramythía (Mângâietoarea) din Muntele Athos a ajuns sâmbătă, 18 februarie, la Soroca, fiind expusă spre închinare la Biserica românească „Sfinţii Martiri Brâncoveni”. Cu această ocazie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Petru, a făcut o vizită pastorală în această parohie, pentru a se închina și a cinsti sfântul odor.

Împreună cu Părintele paroh Sorin Huluță și cu clericii Centrului eparhial din Chișinău, Părintele Mitropolit a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, în ziua prăznuirii Duminicii lăsatului sec de carne (a Înfricoșătoarei Judecăți). Răspunsurile liturgice au fost date de Corala academică de bărbați „Gavriil Musicescu” a Mitropoliei Basarabiei.

Vă invităm să urmăriți un material video despre acest frumos eveniment, realizat de postul de televiziune locală – Soroca TV.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img