Ultimele știri

Invitație: Conferința științifică „Spiritualitatea românească în spațiul basarabean”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Arhiepiscopia Chișinăului organizează în această săptămână, dedicată aniversării celor 30 de ani de la reactivarea Mitropoliei Basarabiei, conferința științifică ”Spiritualitatea românească în spațiul basarabean”.

Invitații speciali din mediul academic, social și ecleziastic vor prezenta lucrări, comunicări și apariții editoriale dedicate unei tematici specifice spiritualității poporului basarabean și a istoriei Bisericii Ortodoxe Basarabene din perioada țaristă până în prezent, respectiv vor împărtăși din experiențele care au contribuit la conștientizarea identității de credință și de neam.

Astfel, invităm toți clericii și credincioșii din Mitropolia Basarabiei să participe, alături de noi, la acest important eveniment internațional. Conferința va avea loc în cadrul Complexului Hotelier „Codru”, str. „Spicului”, nr. 6, mun. Chișinău, cu prezență fizică și în format online, în intervalul 09:00-18:00.

Agenda și desfășurătorul complet a evenimentului le puteți vedea în imaginile atașate în galerie sau în acest document.

 

 

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img