Ultimele știri

Întâlnire cu preoți din Basarabia la Iași (VIDEO)

Joi, 26 ianuarie 2017, a avut loc la Iași întâlnirea dintre părinții protopopi și consilieri din Mitropolia Basarabiei și reprezentanții Arhiepiscopiei Iașilor în vederea întăririi colaborării dintre slujitorii și credincioșii Bisericii de pe cele două maluri ale Prutului.

Evenimentul a debutat la Biserica Sfântul Sava, cu împreuna slujire a Sfintei Liturghii Arhierești. La finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a adresat un cuvânt de folos celor prezenți.

În continuare, părinții invitați au participat, la Colegiul Sfântul Nicolae din Iași, la o serie de sesiuni de comunicări, alături de Arhimandritul Nicodim Petre, Consilierul Sectorului de Misiune, Statistică şi Prognoză Pastorală al Arhiepiscopiei Iaşilor, și de alți preoți din Arhiepiscopia Iașilor.

Evenimentul se va încheia după-amiază, cu realizarea unui plan și a unui calendar de activități comune între participanți.

www.doxologia.ro 

 

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img